Bir İş Fikriniz mi Var?

 

Özellikle son senelerde neredeyse herkesin bir iş fikri var.  “Şöyle bir iş kursak çok iyi olmaz mı?”, “Bu fikri bir geliştirsek uçururuz!” gibi cümleler arkadaş buluşmalarının olmazsa olmaz sohbeti olmuş durumda.

Sadece konuşup hiç harekete geçemeyenler çoğunlukta olsa da, artık bir şeyleri gerçekten değiştirme niyeti iyice güçlenmiş olanların sayısı da artık hiç az değil.

‘Fikir gelmesi’ sonrası ön araştırmalarından, girişimcilik eğitimlerine, rakip analizlerinden, muhasebe bilgilerine derken cesaret edip şirket kuranlar, artık kendilerine “start-up” diyorlar.

Her start up öncesi hayaller aynı; kurumsal dünyanın kuralları ve baskısından uzaklaşmak, potansiyelini ortaya çıkartabilmek,  rahat bir ortamda, rahat çalışma arkadaşları ile çalışabilmek ve tabii iyi para kazanabilmek.

Biz TheOtherMonday’de kariyer ve hayat değiştirenleri, girişimciliği, yeni bir düzene girenleri vurguluyoruz, bu tarafın güzelliğinden bahsediyoruz.  Peki girişimcilikte yani başka bir deyişle ‘start up’larda her şey toz pembe mi?

Severek takip ettiğimiz youtube kanalı 140Journos bu konuyu gündeme getirmiş ve harika bir video hazırlamış, hemen arşivimize ekledik.

Videoda Serdar Kuzuloğlu oldukça sert konuşuyor;  “Girişimcilerin büyük bir bölümü, 9-6 çalışmak istemediği için girişim yapıyor. Oysa sen çok daha fazla çalışacaksın girişimcilikte. Girişimcilik dediğin şey senin hayallerini yerine getirme vesilesi demek değil, girişimcilik dediğin şey muhtasar, kdv, iş yeri ruhsatı demek. Sen bunlarla uğraşabilecek misin?”

Kurumsal hayata göre kendi tarzınızı daha çok yaratabileceğiniz, koruyabileceğiniz bir dünya girişimcilik, büyük başarı öyküleri yazılabiliyor.  Sadece güzellikleri yanında gelen zorlukları da bilmek, bunlarla baş edebilmeyi de yolculuğun bir parçası olarak görüp buna gönüllü olmak kısmı oldukça önemli.

Yani videoda söylenen gibi, “Başarı hikayeleri evet çok güzel, motivasyon anlamında insanları çok yüreklendiren bir şey, var olmalı da; ama birilerinin çıkıp bu işin zorluklarını da anlatması lazım.”

Start-up dünyasında olmak bir trend olma yolunda giderken, bu işin iç yüzünü bilenlerden, deneyimlilerden dinlemek herkese, özellikle de ‘iş fikri gelenlere’ bambaşka fikirler verebilir.  Videonun ikinci bölümünü de youtube’dan seyredebilirsiniz. İyi seyirler 🙂

 

 

 

 

Give a Reply