Tükenmeden Harekete Geç

Aslında potansiyelimizi çok daha verimli kullanarak yaşayabileceğimiz seçenekler mevcutken, bir şekilde içinde bulunduğumuz şartlara kendimizi kapatmışsak ve burada pek mutlu da hissetmiyorsak; ilk başlarda bir hayal kırıklığı, bir şikayet dönemimiz oluyor, sonra ise bu hali sıradanlaştırıp, çok da bir şey beklemeden mutsuz ve keyifsiz bir sürecin içinde sürüklenip gidiyoruz.

Tehlike çanları tam da buralarda çalmaya başlıyor aslında:  Kendini o şartlara “katlanmak zorunda” hissedip bir baskılanmışlık içinde yaşadığında.

Psikolog Beyhan Budak, ekteki videosunda tam da bu konuya değinmiş. Tükenmişlik sendromu, bir kaç sene öncesinde duyulmaya başlandı ve fazlaca yaygınlaştı, herkesin dilinde bir terim haline geldi.  İnsanlar yoruldum, sıkıldım demek kadar normal bir şekilde “tükenmişlik sendromundayım” diyor.  Peki nedir bu tükenmişlik sendromu? Hayat rutini halinde devam ettiğinde tehlikeleri nelerdir ve bunlarla nasıl baş edilebilir?

Videonun bazı önemli noktaları aşağıdaki maddelerde yazılı.  Bu sorgulamaların ve çözüm önerilerinin hayatında az da olsa tükenmişlik hisseden herkesin aklında olmasında fayda var.

  • Senin tükenmişlik sendromunun sebebin ne? İşin basitliği mi, yoğunluğu mu, çalışma arkadaşların mı vs..
  • Gerektiğinde hayır diyebiliyor musun?
  • Beğenilme, onaylanma kaygın çok yüksek olabilir mi? Hata yapmaktan fazla mı korkuyorsun?
  • Bu tükenmişlik halinde dinlenmeye fazla odaklanıyor ve aslında kendini daha da dibe çekiyor ve pasifleştiriyor olabilir misin? Bu sürede kendini iş ve ev hayatı ikilemine sokarsan ruhuna yeni bir şey ekleyemediğin için depresyonunu arttırıyor olabilirsin..
  • dinlenme sürecini miskinlikten “aktif dinlenme”ye dönüştürebilmek iyileştirici olacaktır. Yeni bir şeyler denemek, öğrenmek, başka çevrelerin içine girmek seni hayata doğru motive edecek, belki de yeni kariyer fırsatlarıyla karşılaştıracaktır.
  • Bazen her şey senle ilgili değildir. Sen ne kadar iyi çalışırsan çalış, iş ortamındaki şartlar sana uygun olmayabilir.  Bu aşamada kendini fazla hırpalamadan, inat ve ısrara girmeden, farklı opsiyonlara yönelmen senin için çok daha faydalı bir çözüm olabilir.
  • Bu tükenmişlik haliyle devam ettiğinde rutin şekilde travmalara maruz kalıyor ve kendine zarar veriyor olabilirsin.

Tükendikten sonra harekete geçmek ve iyileşmek için çook daha fazla zorlanma ihtimali yüksek. İşi o boyutlara getirmeden hareket etmek, yeni çevrelerden beslenmek, bir çok alanda öğrenmeyi ve denemeyi hayattan hiç çıkartmadan yaşamak başarıyı ve hayattan alınan keyfi daha sürdürülebilir tutacaktır.

İçimiz ferah, çalışmaya heyecanla başladığımız günler olsun.  Kendimizi sıkışmışlıklardan özgürleştirip güzelliklere açmak dileğiyle.

 

Give a Reply