Geleceğin Pazartesileri

 

Biz bugünün şartları ile gelecek için planlar yaparken, alışık olduğumuz düzenler ve içinde yaşadığımız sistemler yavaş yavaş yenilenerek bambaşka bir boyuta ulaşabiliyor ya da önceden hiç var olmayan yepyeni, dahice sistemler  gündemimize oturabiliyor.  O sebeple, gelecek için planlar, alternatif çözümler düşünülürken gelecek trendlerine göz gezdirmekte fayda var.

Geleceğin girişimcileri ve güncellenen dünya düzeninde etkili bir pozisyonda olmak isteyenler için,  Birleşik Krallığın saygın üniversitelerinden University of Kent, dünyada hızla ilerleyecek olan iş trendlerini incelemiş.

Tahmin edilebileceği üzere, “Şu an var olan bir çok alan kaybolurken, var olmayan bir çok meslek dalı geleceğin gözde meslekleri/alanları olarak parlayacak.” diyor bu makale.  Aşağıda düzenlediğimiz yazıda büyüyeceği söylenen çoğu alanın şimdiden yükselişe geçtiğini göreceksiniz:

Geleceğin Çalışma Ortamı

Sabah 9/Akşam 5 çalışma düzeni giderek tarihe karışacak gibi.  Yeni neslin özelliklerine ve hayat tarzına da bakarsak, iş hayatı ve ev hayatı arasındaki ayrım giderek azalıyor.  Artık çalışanlar bağlantı kurabilecekleri her yerden çalışabiliyorlar, bu sebeple uzaktan çalışma sistemleri ileride daha da yaygın hale gelecek.  İş hayatındaki herkes daha mobil,  daha iletişim içinde ve daha çevik olacak.

Deloitte tarafından yapılan bir araştırmada, çalışma alanlarının % 30’undan fazlasının iş günü boyunca boş olduğunu tespit edilmiş. Dolayısıyla, kuruluşlar boş alanın yanı sıra ilgili güç, ısıtma ve altyapı gereksinimlerini de boşa ödüyorlar.  Bu çalışma, 4400 çalışanı olan bir şirketin ofis alanını % 14 oranında azaltarak yılda 8 milyon doları biriktirebileceğini söylüyor.

Bazı şirketler şimdiden esnek çalışmayı benimsemeye başlayarak çalışanlarını evden veya başka yerlerden çalışmaya teşvik ediyorlar.

Ayrıca kendi evinizden küçük bir işletmeyi yönetmek giderek daha kolay hale geldiği için, serbest meslek alanları giderek artıyor ve artacak.  Evde çalışan ve çalışmakta olan portföy de artıyor.  Bu, diğer bir deyişle hem özgürlük getiriyor hem de para transferi için gereken maliyeti ve zamanı azaltıyor.

Çok değil akıllıca çalışmak

Verimlilik, çalışma saatlerine değil, ne elde edildiğine bakılarak ölçülecek.  Keşif, yenilikçilik, takımlaşmak, liderlik, satış ve öğrenmek gibi rutin olmayan, gelişim ve girişim odaklı özellikler ön plana çıkacak.

Bonuslar gibi ödüller, performansa kısa vadeli bir katkıda bulunabiliyor, ancak sonuçta uzun vadeli motivasyonu çok da etkilemiyor.  Performansa bağlı ücretin ve havuç/sopa yaklaşımının motivasyonda uzun vadeli bir değeri olmadığı artık biliniyor.  Bu nedenle personel özerkliğini arttırmak, çalışanları motive etmek için çok daha etkili bir yol olarak gündeme gelecek.

Parlayacak Sektörler

Sağlık sektörü:

Dünya genelinde artan nüfus ve kötüleşen doğa/beslenme şartları sebebiyle hem koruyu sağlık(wellness) hem de hastalık tedavisi alanlarında büyük ivmeyle artış olacak.  İnsanların beslenme konusunda bilinçlenmesinin bir getirisi olarak diyetisyenler, beslenme uzmanları gibi sağlıklanma alanı pozisyonlarında büyük talep artışı olacak.

Beslenme alışkanlıkları giderek değiştiğinden ve çiftlik hayvanları aynı miktarda gıdaya göre çok daha fazla arazi gerektirdiğinden vejetaryen gıda trendi ivmelenerek artıyor.

Artan nüfusta yaşlıların yüzdesinde bir artış olacağı için, bu alanda hem yaşlıları hem de bunama gibi hastalıkları araştıran daha fazla kişiye ve  fiziksel sorunları hafifletmek için daha fazla fizyoterapiste ihtiyaç olacak. Mimarların da yaşlı insanlar için “akıllı” evler geliştirmeleri istenebilir.

Biyomedikal mühendisleri vücut ve organlar için yeni protezler geliştirecek ve kök hücre araştırmacıları giderek çalışmalarını arttıracak.

Kişisel fitness eğiticileri, diyetisyenler, beslenme uzmanları,, insanları sağlıklı tutmak ve iyi görünmek amacıyla çalışılan koçlar, danışmanlar, diğer yaşam problemleriyle ilgilenmesine yardımcı olacak kişiler olacak.

Sosyal Ağ (Network) alanı:

Sosyal ağ organizatörleri ve geliştiricileri şimdiden daha çok gündeme gelmeye başlıyor.  Batılılaşmış toplumlarda hem offline hem online kişisel imaj ve marka bilinci giderek önem kazanıyor.  Bireylerin ve şirketlerin, Facebook görüntüsünü iyileştirmek için online imaj iyileştiricilerine yatırım yapmaları giderek daha da önem kazanıyor.

Bilgi İşlem ve Web

Sürekli genişleyen web ile akıllı telefonlar ve tabletler için daha fazla web geliştiricisi gerekecek.  Başarılı bir uygulama tasarlamak için çok fazla para ya da büyük tesis değil, sadece orijinal bir fikir gerekiyor.

IT güvenlik danışmanlarına artan bir talep alanı olacak çünkü internet tehditleri hızla çoğalmaya devam ederken, daha fazla siber korumaya ihtiyaç duyulacak.  Yasadışı sitelere karşı savaşmak gibi daha fazla çevrimiçi polis görevleri olabilir.

Online ticaret her geçen gün daha da popüler hale geliyor ve bu artmaya devam edecek.Günümüz dünyasında dahi birçok kişi artık Ebay’de alış ve satış yaparak hayatlarını kazanıyor.

Sanal yapılar inşa etmek için özel efekt tasarımcıları ve mimari görselleştiriciler olduğu gibi oyunlar ve filmler için 3D tasarımcılara da daha fazla ihtiyaç duyulacaktır.

Robotik

Endüstriyel, askeri, tıbbi ve diğer amaçlar robot gereksinimi giderek artacak.   Robotlar ameliyathanede hassas operasyonlardan tehlikeli görevlere kadar bir çok alanda kullanılabilirken ev kullanımına da taşınacak.

Ticari kuruluşlar, daha kolay ulaşım ve güvenlik sebebiyle dronlara yatırım yaptıklarından sivil pilotlar için daha büyük bir ihtiyaç olacaktır.

Eğlence

İnsanları eğlendirmenin yollarının sayısı arttıkça eğlence talebi de artıyor.  Aplikasyon ve oyun geliştiricileri, youtuberlar vb gün geçtikçe daha kuvvetli bir talebi karşılıyorlar.  Profesyonel bilgisayar oyuncuları da daha fazla ortaya çıkıyor.

Enerji ve Çevre

Küresel ısınmanın yaygınlaşması nedeniyle, daha fazla yenilenebilir enerji kaynağına ihtiyaç duyulacak; bu nedenle rüzgar çiftlikleri,  güneş paneli tesisatları gibi enerji kaynaklarının tasarımında ve bakımında işler olacak.  Otomobillerden bu kadar büyük miktarda CO2 emisyonu geldiğinden, daha çevreci araç türleri üretebilen alternatif araç geliştiricileri için daha fazla talep olacak.  Sürdürülebilirlik, geri dönüşüm ve atık yönetimi önemini daha da arttıracak. Su kaynakları azaldığından, yeni su kaynaklarını araştırmak için hidroloji uzmanları ve jeologlar daha çok sayıda gerekli olacak.

Eğitim

Nüfus arttığı ve her yaştan insan yeni beceriler konusunda yeniden eğitilmek istediği için, gelecekteki öğretim sadece okullarla sınırlanmayacak  ve sanal öğretmenler ve online öğretim materyali geliştiricilerine ihtiyaç duyulacak.

 

 

 

 

 

 

Give a Reply